ILS RESTRUKTURYZACJA PAWLIK WIKTOROWICZ SP. Z O.O. Z/S W SOPOCIE
AL. NIEPODLEGŁOŚCI 731/1, SOPOT
KRS: 0001013362
NIP: 5851500024
REGON: 524277167
ZAREJESTROWANA PRZEZ SĄD REJONOWY GDAŃSK-PÓŁNOC W GDAŃSKU
VIII WYDZIAŁ KRS
KAPITAŁ ZAKŁADOWY: 5 TYS, ZŁ
Odwiedż nas
Postępowanie o zatwierdzenie układu – w czym tkwi jego sukces?
Postepowanie o zatwierdzenie układu w obecnym jego kształcie obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku. Zostało wprowadzone do ustawy – Prawo restrukturyzacyjne wraz z nowelizacją wprowadzającą system teleinformatyczny obsługujący postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe – Krajowy Rejestr Zadłużonych i od razu stało się najchętniej wybieranym przez dłużników postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Postępowanie o zatwierdzenie układu – z tzw. obwieszczeniem tj. udzieleniem dłużnikowi ochrony jak np. w postępowaniu sanacyjnym – jest następcą uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzonego Tarczą 4.0 w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i koniecznością udzielenia przedsiębiorcom szybkiej pomocy.
Zatem w czym tkwi powód jego popularności?
Z pewnością zastanawiając się nad tym skąd tak duże zainteresowanie tym rodzajem restrukturyzacji trzeba mieć na względzie jego najważniejsze cechy, wśród których należy wymienić:
Z mojego doświadczenia wynika, że postępowanie restrukturyzacyjne kojarzyło się zawsze z drogim i długim procesem, w którym dłużnik najczęściej tracił zarząd nad swoim przedsiębiorstwem a widmo przyjęcia układu z wierzycielami było tak odległym zdarzeniem, że w praktyce niewielu się decydowało na jego zainicjowanie.
Nic więc dziwnego, że wobec wprowadzenia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu – jako remedium na problemy przedsiębiorców wywołane skutkami pandemii COVID-19, które dawało efekty „tu i teraz”, a przy tym było dostępne „cenowo” nawet dla małych, jednoosobowych przedsiębiorców – stało się ono tak popularne, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić je na stałe do porządku prawnego – jako postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym można dokonać obwieszczenia o ustaleniu dna układowego.
Pozwolę sobie stwierdzić, że choć pandemia COVID-19 w swych skutkach była ze wszech miar destrukcyjna – przede wszystkim dla zdrowia i życia ludzi, ale także dla gospodarki całego świata, to w przestrzeni polskiego prawa restrukturyzacyjnego udało jej się zapoczątkować coś dobrego.
___________________________________________
Podstawa prawna:
Art. 226 a-h ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);
Art. 256 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);
Art. 312 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).